Štandard Parson Russell Terriera

PARSON RUSSELL TERRIÉR

Štandard FCI c. 339 z 28. 11. 2003

Zem pôvodu: Veľká Británia

Dátum zverejnenia pôvodného platného štandardu: 29. 10. 2003

Využitie: Robustný, vytrvalý pracovný teriér so zvláštnou schopnostou pracovať pod zemou.

Klasifikácia: Skupina 3-terieri, sekcia 1-vysokonohí a stredne veľkí teriéri. S pracovnou skúškou.

Celkový vzhlad: Aktívny a energicky pes, stavaný pre rýchlosť a vytrvalosť. Celkovo vyvážený vzhľad. Čestné jazvy sú prípustné.

Dôležité proporcie: Správne vyvážený pes. Celková dlžka tela je mierne väčšia ako výška od kohútika k zemi. Dĺžka od nosu k stopu je mierne kratšia ako dlžka stopu k tylu.

Povaha: V podstate pracovný terriér so schopnosťou a prispôsobením pre pracú pod zemou a beh so stavačmi. Odvážny a priateľský.

Hlava: Lebka plochá primerane široká, k očiam sa postupne zužuje. Stop mäkký, nos čierny. Krk súmerný, svalnatý, správne dlhý, postupne sa zužujúci do ramien.

Čeluste a zuby: Čeluste silné a osvalené. Zuby s dokonalým pravidelným a úplným nožnicovým skusom, to znamená, že horné zuby tesne prekrývajú spodné zuby a sú kolmo vsadené do čeľustí.

Oči: Madľového tvaru, dosť hlboko vsadené, tmavé, s ostražitým výrazom.

Uši: Malé, v tvare písmena V, padajúce dopredu, nesené tesne pri hlave. Ohyb ucha nemá byt vyššie, ako je vrchol lebky. Koža strednej hrúbky.

Trup: Správne vyvážený pes. Celková dĺžka tela je mierne väčšia ako výška od kohútika k zemi. Chrbát silný a rovný. Rebrá mierne klenuté. Hrudník primerane hlboký, neklesá pod lakte, priemerne veľké ruky by ho mali za ramenami obopnúť.

Chvost: Väcšinou sa kupíruje. Kupirovaný: vhodná dĺžka, ktorá tvorí vyvážený pomer k telu a umožnuje dobre uchopenie do rúk. Silný, rovný, vysoko nasadený, veselo nesený. Nekupirovaný: stredná dlžka, čo najrovnejší, tvorí vyvážený pomer k telu, silný pri koreni, zužujúci sa ku koncu. Vysoko nasadený, veselo nesený.

Hrudné končatiny: Silné, musia byť rovné, kĺby nevytočené ani vytočené. Ramená šikmé a dlhé, v kohútiku s jasným obrysom. Lakte priliehajú k telu, z boku pracujú voľne.

Panvové končatiny: Silné, svalnaté, s dobrým uhlením kĺbov. Kolená správne zauhlené.

Labky: Kompaktné s pevnými vankúšikmi, nevtočené ani vybočené.

Chôdza a pohyb: Volný, živý, správne koordinovaný, s priamym posunom hrudných a panvových končatín.

Koža: Musí byť silná a voľná.

Srst: Prirodzene hrubá, zatvorená a hustá, ani drsná ani jemná. Brucho a spodné strany osrstené.

Farba: Biela s trieslovými, citrónovými alebo čiernymi znakmi, prednostne omedzené na hlavu a koreň chvosta.

Velkost: Pes-ideálna kohútiková výška 36 cm, sučky 33cm. Dva centimetre nad alebo pod limit sú akceptovateľné.

 

Uchovnenie na Slovensku:

K uznaniu chovnosti je potrebné výstavné ocenenie VÝBORNÝ alebo VEĽMI DOBRÝ, ktoré bolo získané na výstave usporiadanej SKCHT a F (klubová alebo špeciálna výstav teriérov.) Pre uznanie chovnosti je platné výstavné ocenenie získané aj v triede mladých. Plemenu Parson russell terrier môžu chýbať maximálne 4 zuby z kategórie P a M, musí mať nožnicový záhryz.