Na co mi je preukaz o pôvode??
Ved ja nechcem chodit na výstavy


... býva najcastejším argumentom ludí kupujúcich si psíka. Potom "sadnú na lep" ludom, ktorí za cielom zarobit rozmnožujú psíkov a vedia rozprávat najrôznejšie historky, preco práve tie ich šteniatka preukaz o pôvode nemajú. Temer všetky z týchto historiek sú vymyslené - no väcšina ludí naletí a málokto predkladané "fakty" dalej skúma. Akonáhle by ste sa tým viac zaoberali zistíte, že žiaden argument neobstojí. Mimochodom - kúpa psíka s PP vás k návšteve výstav vôbec nezaväzuje.

Preco sú psy s PP drahšie?
Seriózny chovatel s PP sa snaží odchovat co najlepšie a najzdravšie šteniatka, co ho stojí nemalé úsilie a financie. Russllíci sú navyše plemeno v našich koncinách málo rozšírené a ak chovatel chce naozaj kvalitné šteniatka a snaží sa vylepšit chov, musí kryt v zahranicí co nie je vôbec lacné (len samotné krytie stojí 350 - 750 EUR). Ak chce šteniatka odchovat s náležitou starostlivostou, stojí to dalšie nemalé peniaze. A to vôbec nepocítam náklady s výstavami, zdravotnými vyšetreniami, uchovnením, držaním sucky ... PP dostane bud celý vrh alebo ani jedno šteniatko. Šteniatka sú oznacené (tetovanie/cip) a predávané s kúpnou zmluvou, sú jednoznacne identifikovatelné a v prípade potreby je možné chovatela postihovat.

Co sú psy bez PP?
Sú to psy neznámeho pôvodu, väcšinou sa jedná o krížence, ktoré sa náhodne ponášajú na urcité plemeno (pre MALÉ odchýlky od štandardu sa psy z chovu s PP rozhodne nevyradujú - nikde!). Na Slovensku pôsobí asi 250 ludí, ktorí množia psy ktoré vydávajú za russell teriérov bez PP. Pre porovnanie - chovatelov s PP tu pôsobí menej ako 10. Ak budete mat velké štastie, z takéhoto šteniatka vám vyrastie psík, ktorý sa na russella podobat bude a možno bude aj zdravý. Ak štastie mat nebudete, vyrastie vám zo šteniatka cosi iné a je dost možné, že to, co ste ušetrili na šteniatku, nanosíte niekolkonásobne veterinárovi. Množitelia nechávajú sucke šteniatka každé háranie až do úplného vycerpania, šteniatka majú len minimálnu starostlivost - cielom je totiž co najviac ušetrit a teda co najlepšie zarobit. Takéto šteniatka sú spravidla neoznacené, dostanete ich bez zmluvy - takže ak by boli nejaké problémy, ani sa len nebude dat dokázat, že psa ste kúpili od toho ktorého "cloveka". Správne by takíto ludia mali byt trestne stíhaní za podvod, ak vydávajú šteniatka za to, cím nie sú - co ale u neoznaceného štenata predaného bez zmluvy nejde. Samozrejme nie sú všetci množitelia psov bez PP vypocítavými podvodníkmi - cast z nich koná z nevedomosti - napríklad s argumentom veterinára ktorý doporucil sucku nechat odchovat vrh zo "zdravotných dôvodov" - co je ale velká hlúpost - co by mal každý dobrý veterinár vediet. Psy bez PP by sa mali predávat pod názvom "kríženec", pretože to je najzodpovedajúcejšie oznacenie pre tieto psíky. To by sa ale asi tažko predali za viac ako 1000 SK, že? Majitelia psíkov bez PP sa tiež urážajú ak niekto oznací ich psíka za kríženca - nechápem preco (okrem toho, že asi nebol zadarmo) - sú krížence snád horšie psy? Sú to urcite psíky rovnako dobré, ale nemajú vlastnosti, ktoré sú požadované u urcitého plemena - majú vlasntnosti iné, náhodne vzniknuté. Psy bez PP sú oproti psom s PP neúmerne predražené (vzhladom na náklady s nimi spojené), aj ak by to na prvý pohlad mohlo vyzerat naopak!

Ja ale na drahého psa nemám...
Prosím zvážte si, ci vôbec máte financie na psíka. Ten potrebuje kvalitné krmivo a kvalitnú zdravotnú starostlivost, russell teriér aj športové vyžitie - cca. 1000 SK mesacne vás zdravý malý psík stát bude. Ak napriek tomu psíka chcete, ale nechcete donho investovat tolko penazí kolko vaše vysnívané plemeno stojí, máte ešte 2 možnosti, ktoré sú urcite lepšie ako podporovanie množitelov psov bez PP:
1. Ak vám až tak nezáleží na tom, co zo šteniatka vyrastie (a ak by ste psa bez PP (teda predraženého kríženca) kúpili tak vám na tom ozaj záležat nemôže), zoberte si psíka z útulku. Tam je velký výber úplne úžasných a krásnych psíkov, ktorým osud príliš neprial. Tieto psíky sú spravidla velmi vdacné a sú výbornými spolocníkmi. Navyše urobíte dobrý skutok! Na stránke "rehoming" si tiež možno nájdete vhodného psíka - nachádzajú sa tam russlíci (niekedy aj s PP) a krížence im podobné (aké by ste kúpili za drahé peniaze u množitela ako JRT bez PP), hladajúce nový domov.
2. Druhá možnost je kúpit si šteniatko s PP plemena príbuzného tomu vášmu vysnívanému, ale rozšírenejšieho a lacnejšieho. Pekného foxteriéra (môžete si vybrat, ci hladko- alebo drsnosrstého, chovajú sa oddelene, takže druh srsti je na rozdiel od russell teriéra garantovaný) s PP dostanete za cca. 5000 SK. Ako dalšia alternatíva k russell teriérovy sa ponúka border teriér, ktorý sa od russella líši len farbou a hlavou.

Ale predsa existujú aj množitelia psov s PP ...
áno to je bohužial pravda. Slovenský Klub Chovatelov Teriérov a Foxteriérov poskytuje chovatelom znacnú slobodu - je na každého zvážení akým smerom sa bude jeho chov uberat. Každý je zodpovedný sám za seba. Preto si chovatela dôkladne vyberte - je to na vás u koho si šteniatko kúpite. Chovatela ktorý sa plemenu a psom rozumie a bude schopný vám s vašim novým psíkom fundovane pomôct a poradit však nájdete len medzi ludmi ktorí chovajú psy s PP. Kedže minimálne podmienky na dosiahnutie chovnosti sú takto benevolentné (dobrý chovatel sa so splnením minimálnych podmienok ale v žiadnom prípade neuspokojí!), možno si viete predstavit co asi zostane na "chov" bez PP, ak to nedokázalo prejst ani len týmito podmienkami...
Bez znalosti kompletného rodokmena je nemožné robit cielenú plemenitbu na isté vlastnosti (zdravotné, povahové aj exteriérové - u russellov je to najmä pracovná upotrebitelnost). Ak chceme russlíkov zachovat takých akých ich poznáme celé stárocia, bez preukazov o pôvode sa jednoducho nezaobídeme.

Ale psy s PP sú prešlachtené ...
Co je to pojem prešlachtené? Dobrí chovatelia psov s PP zameriavajú svoj chov tak, aby odchovávali co najzdravšie a najštandardnejšie psy (ako povahovo tak exteriérovo) - "prešlachtený pes" je potom aký - príliš zdravý a príliš štandardný?! U russella štandard vyžaduje psa funkcného, nevykazujúceho žiadne extrémy. Ak niekto pári psy ako príde, robí príbuzenskú plemenitbu len preto že dotycný krycí pes býva blízko a patrí kamarátovi a je to financne výhodné - tak je logické že v takomto chove sa vyskytnú problémy - "šlachtením" to ale naozaj tažko nazývat! U psov bez PP sa problémy vyskytujú podstatne castejšie ako u psov s PP. Vrodenými dedicnými vadami trpia aj krížence. Zataženost dedicnými vadami u divožijúcich zvierat je podla štatisiky 8% - u psov (ako celého zvieracieho druhu) to je utopistické cislo - najmä "vdaka" nerozumnému chovu. U zodpovedného chovatela s PP je pravdepodobnost získat zdravé, pekné a povahovo zodpovedajúce šteniatko najvyššia.

P.S.
Psíky akéhokolvek pôvodu alebo vzhladu sú milé a svojím spôsobom krásne a zaslúžia si dobrých páneckov, neodsudzujem psíkov bez PP. Ale kúpou takéhoto psíka podporujete množitelov, ktorí okamžite na miesto vami kúpeného psíka vyprodukujú nové šteniatko. Pokial bude dopyt, bude aj ponuka. Na Slovensku velmi chýba osveta - sama som kvôli tomu kedysi urobila rovnakú chybu a psíka bez PP kúpila. Zo psíka vyrástlo nieco celkom iné ako malo (ale vdaka extrémnej popularite psov bez PP žiaden laik netuší že maltézsky psík takto vyzerat rozhodne nemá), napriek tomu máme psíka velmi radi a život bez neho si nevieme predstavit. Podporila som ale jeho kúpou množitela, ktorý predával naozaj velmi drahé križence (4000 SK v r. 1992 bola za kríženca skutocne velmi velkorysá suma!). Otec bol údajne s PP - samozrejme som si vtedy naivne kópiu PP nepýtala - som presvedcená že uvedená skutocnost bola len reklamný tah ktorý sa nezakladal na pravde, pretože náš psík sa na maltézácika podobá ovela menej ako jeho matka.
Ludia ktorý si kúpia psíka bez PP argumentujú že "my nechceme chodit na výstavy, my nechceme chovat". Potom sa casto zhánajú po výstavách bezpapierákov a zhánajú nevesty pre toho svojho fešáka... o co jednoduchšie by to všetko bolo ak by psík rovno PP mal?!

Prosím, kupujte len psov s PP, alebo pomôžte nejakému neštastníkovi z útulku !!!

Tento clánok je len osvetový - ponúka ludom informácie. Samozrejme vám nikto nebude bránit kúpit si psíka bez PP od množitela. Len sa potom nesmiete cudovat ak psík bude trpiet rôznymi dedicnými vadami a urážat sa, ak vám odborník na dotycné plemeno povie, že váš psík je síce velmi pekný, ale velmi pekný kríženec a s plemenom, ktoré vraj má predstavovat, toho vela spolocného nemá. U psa bez PP je nakoniec absolútne jedno ako vyzerá alebo má povahu - ak ste už chybu spravili, zmierte sa s tým - máte aspon originál aký nemá nikto iný. Urcite ho to nerobí horším psom - len to bol urcite poriadne drahý kríženec.

(c) B. Košáriová