Pred pár rokmi som môjho, teraz už manžela nahovárala na kúpu psa. Ten samozrejme nesúhlasil, ale po dlhšom prehováraní a v slabej chvílke povolil. Chceli sme malého, ale vytrvalého psíka, ktorý by žil s nami v byte. Po dlhom rozhodovaní a ,,porovnavaní“ rôznych plemien sme sa rozhodli pre Parson russell teriéra.

Rozhodli sme sa kúpiť šteniatko, sučku Parson Russell Teriéra z chovateľskej stanice z Jeřeně a začiatkom roku 2006 sme si išli po vytúžené šteniatko do ČR.

Chovateľskú stanicu zo Saratova sme založili v roku 2007.

 

- Šteniatka odchovávame len na zdravotne testovaných jedincoch. Obaja rodičia sú testovaní na luxáciu pately, dedičné očné vady, prípadne hluchotu. Na území Slovenskej republiky nie sú tieto zdravotné testy povinné. Je to len na rozhodnutí chovateľa, či tieto vyšetrenia dá svojim chovným jedincom urobiť.

- Sučky nikdy nekryjeme pred dovršením 18 mesiacov. Vždy vynechávame aspoň jeden cyklus medzi vrhom, aby sučka mala čas zregenerovať sa po šteniatkach. Neodchovávame šteniatka na agresívnych alebo bojazlivých jedincoch. Uprednostnujeme krytie nepríbuzným psíkom zo zahranicia.  Naše šteniatka sú zapísané v  SPKP /FCI/.

- Šteniatka sú dobre socializované, majú radi ľudí aj psíkov. Vyrastajú s nami, našou malou dcérkou a druhou sučkou v byte. Každý deň sa zoznamujú s vecami nášho každodenného života.

- Každému šteniatku sa snažíme vybrať vhodných majiteľov. Šteniatka nepredáme za každú cenu!!! Budúci majitelia nám musia povedař, v akom prostredí bude šteniatko vyrastať, aké majú plány do budúcnosti atď.

- Nepredáme šteniatko ak si myslíme, že nový majiteľ nemá dostatok voľného času na jeho výchovu alebo by malo byt šteniatko odchovávané v kotci, bez možnosti pohybu a kontaktu so svojim majiteľom a inými príslušníkmi psieho rodu. Ľudská aj psia spolocnosť je pre psíka veľmi dôležitá, hlavne pre rozvoj jeho povahových vlastností.

- Uprednostňujeme osobný výber šteniatka od 5. týždna veku, kedy už možno predpokladať druh osrstenia a jeho povahu. Odber je možný od 8. týždňa. Naše šteniatka nemajú kupírované chvostíky.